Co to jest numer IBAN?

4 min czytania
Co to jest numer IBAN?

W związku z dużą i stale rosnącą popularnością zakupów dokonywanych przez Internet, także w internetowych sklepach zagranicznych, dość często pojawia się komunikat o potrzebie podania numeru IBAN. Czym on jest, gdzie można go znaleźć i jak wygląda numer IBAN odbiorcy w Polsce?

Co to jest IBAN?

IBAN jest skrótem od International Bank Account Number. To międzynarodowy standard związany z numerowaniem kont bankowych, którego celem jest umożliwienie przelewania środków finansowych na rachunki zagraniczne. Format IBAN okazuje się niezbędny również wówczas, gdy chce się otrzymywać przelewy od podmiotów zagranicznych kierowane na krajowe rachunki bankowe. Główną ideą, która przyświecała wdrożeniu numeru konta w formacie IBAN było doprowadzenie do maksymalnego uproszczenia systemu przelewów transgranicznych.

Numer IBAN – gdzie występuje?

Pełny numer rachunku IBAN funkcjonuje obecnie w kilkudziesięciu krajach oraz na terenie terytoriów zależnych. Również rachunki bankowe zakładane w Polsce są zgodne z międzynarodowym systemem IBAN. Tym samym możliwe jest zarówno wykonywanie transgranicznych przelewów bankowych, jak i otrzymywanie środków finansowych przekazywanych w formie takich właśnie przelewów.

IBAN konta bankowego w Polsce

W naszym kraju obowiązuje Numer Rachunku Bankowego (w skrócie NRM) składający się z ciągu 26 cyfr. Numerem konta IBAN w Polsce pozostaje jedynie kod PL wstawiany przed ciągiem wspomnianych 26 cyfr. Skrót PL jest oznaczeniem kraju, w którym prowadzony jest rachunek bankowy. Tym samym wszystkie konta bankowe założone w Polsce, zgodnie z międzynarodowym standardem IBAN, będą poprzedzone skrótem PL.

Przykładowy numer konta w formacie IBAN:

PL 34 9496 0008 0484 8782 6920 5905

Dodatkowo zainteresowani tematem mogą sprawdzić, w jakim polskim banku został założony dany rachunek bankowy. Wystarczy, że na podstawie cyfr w formacie IBAN sprawdzą cyfry umieszczone na pozycjach 3-6 (nie wliczając w to symbolu PL). Warto wiedzieć, że każdy bank w Polsce jest identyfikowany za pomocą innej kompilacji cyfr.

Skąd wziąć numer IBAN?

Numer konta IBAN jest niezbędny do wykonania przelewu zagranicznego w takich systemach jak SWIFT ora SEPA. Wówczas, podając numer rachunku bankowego, należy podać go w formacie nie innym, jak format IBAN. W sytuacji, gdy nie poda się liter będących symbolem kraju, w którym prowadzony jest rachunek bankowy, wykonanie planowanego przelewu zagranicznego nie dojdzie do skutku.

Numer IBAN konta bankowego znaleźć można na kilka sposobów. Uda się to podczas logowania do bankowości internetowej. W takim przypadku numer IBAN konta bankowego znaleźć można w zakładce prezentującej informacje o danym banku. Nierzadko numer IBAN jest już widoczny od razu po zalogowaniu do konta bankowego online i znajduje się na liście posiadanych kont bankowych. Podobnie, tuż po zalogowaniu, numer IBAN powinien wyświetlić się w aplikacji mobilnej banku. Tym osobom zaś, które nie korzystają z bankowości internetowej, poleca się dokładne przejrzenie dokumentów z banku. Numer konta IBAN znaleźć można na umowie o prowadzenie konta bankowego zawartej z przedstawicielem banku.

Co to jest numer IBAN w Polsce?

Numerem konta IBAN w Polsce jest jedynie nasz numer konta oraz kod PL wstawiany przed ciągiem 26 cyfr.