Doradca kredytowy – kim jest, czym się zajmuje i jak ile zarabia?

4 min czytania
Doradca kredytowy - kim jest, czym się zajmuje i jak ile zarabia?

Doradca kredytowy jest osobą specjalizującą się w doradztwie finansowym. Jego głównym zadaniem jest pomoc klientom w uzyskaniu kredytów na najkorzystniejszych warunkach, które będą odpowiadały potrzebom i możliwościom finansowym klienta.

Czym się zajmuje i na czym polega praca doradcy kredytowego?

Doradca kredytowy zajmuje się doradztwem finansowym. Praca doradcy kredytowego polega na pomocy klientowi w procesie ubiegania się o kredyt. Analizuję jego sytuację finansową oraz sporządza dokumenty i negocjuje jak najlepsze warunki kredytu z bankami. Doradca kredytowy również świadczy usługi w zakresie restrukturyzacji długów i rozwiązywania problemów związanych z kredytami. W zależności od potrzeb klienta, doradca kredytowy może pomóc w zakresie różnych kredytów, takich jak: kredyt hipoteczny, gotówkowy, konsolidacyjny czy też samochodowy.

Do zadań doradcy kredytowego należy:

  • Analiza sytuacji finansowej klienta – doradca kredytowy musi zebrać informacje dotyczące dochodów, wydatków, a także zadłużeniu klienta, w celu ustalenia zdolności kredytowej.
  • Dobór najkorzystniejszej oferty – na podstawie danych z analizy finansowej, doradca kredytowy jest w stanie dobrać najkorzystniejszą ofertę kredytową dla klienta.
  • Przygotowanie dokumentów kredytowych – doradca kredytowy pomaga klientowi przygotować wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu. Takimi dokumentami są : wniosek kredytowy, zaświadczenie o zarobkach/ zatrudnieniu, również historia kredytowa.
  • Negocjacje z bankami – doradca kredytowy w imieniu klienta, negocjuje warunki kredytu z różnymi bankami
  • Pomoc w restrukturyzacji długów – kiedy klient posiada już kredyty i ma problem z ich spłata, wówczas doradca kredytowy pomaga zmienić warunki spłaty zadłużenia.

Ile zarabia doradca kredytowy?

Wynagrodzenie doradcy kredytowego zależy od kilku czynników, między innymi doświadczenia, firmy, w której jest zatrudniony, rodzaj zatrudnienia oraz lokalizacja. Działając w większych miastach wysokość wynagrodzenia wzrasta. Średnie wynagrodzenie doradców kredytowych w Polsce wynosi między 4500, a 6000 zł brutto miesięcznie.

Doradcy kredytowi zazwyczaj otrzymują prowizję od banków za udzielone kredyty. Warto zaznaczyć, że doradcy kredytowi nie zawsze otrzymują stałe wynagrodzenie. Na końcowe zarobki wpływa suma otrzymanej prowizji, która przede wszystkim obliczana na podstawie ilości sprzedanych kredytów.

Więcej zarobić są w stanie osoby prowadzące własną działaność doradczą.

W jaki sposób zostać doradcą kredytowym?

Aby zostać doradcą kredytowym należy spełniać pewne wymagania oraz posiadać odpowiednie umiejętności i kwalifikacje. Aby rozpocząć karierę jako doradca kredytowy należy:

  • posiadać wiedzę z dziedziny finansów, ekonomii, prawa lub zarządzania;
  • ukończyć kurs i zdać egzamin – przyszły doradca kredytowy musi uzyskać licencję na wykonywanie zawodu, a następnie zdać egzamin przed KNF (Komisją Nadzoru Finansowego);
  • zdobyć doświadczenie poprzez pracę w banku, czy biurze doradztwa finansowego w ramach praktyk zawodowych;
  • znać rynek finansowy – doradca kredytowy musi być dobrze zorientowany na rynku finansowym, znać oferty banków i potrafić je porównać;
  • posiadać umiejętność interpersonalną, czyli potrafić nawiązać kontakt z klientem oraz prowadzić negocjacje.

Gdy spełniamy wszystkie wyżej wymienione warunki, możemy zacząć szukać pracy w bankach czy innych instytucjach finansowych.

Ile kosztuje doradca kredytowy?

W Polsce ceny usług doradcy kredytowego wahają się między kilkaset, a kilka tysięcy złotych za godzinę pracy. Zależy to od doświadczenia, lokalizacji i czasu pracy. Doradca finansowy najczęściej bierze prowizje od sprzedaży produktów finansowych, jest to jego forma wynagrodzenia.
Warto wybierać doradców kredytowych, którzy mają wysokie kwalifikacje, referencje i opinie od innych klientów. W taki sposób na samym początku, taki doradca wzbudzi nasze zaufanie, co jest najważniejsze.