Ile kosztuje wymiana opon?

4 min czytania
Ile kosztuje wymiana opon?

Przed i po każdym sezonie zimowym, częstym tematem rozmów wśród zmotoryzowanych jest oczywiście kwestia wymiany opon w samochodzie. Głosów w tym temacie zazwyczaj jest tyle, ile właścicieli samochodów – w jakim warsztacie najbardziej opłaca się cenowo, gdzie nie trzeba stać w kolejce i przyjmują „od ręki”, gdzie robią to najbardziej fachowo, a pojawią się też i tacy, co powiedzą, że mają opony wielosezonowe i ich ten temat niespecjalnie interesuje.

Zdaje się, że w ostatnich latach cena wulkanizacji rośnie, stąd też można przypuszczać, że liczba właścicieli pojazdów z oponami wielosezonowymi będzie się zwiększać. Spora część kierowców ma jednak wątpliwości, co do jakości jazdy w warunkach zimowych z takimi oponami, stąd wolą zapłacić troszkę więcej, by czuć się bezpieczniej.

Ile kosztuje wymiana opon?

Sprawa oczywiście nie jest na tyle prosta, by udzielić jednoznacznej odpowiedzi, która będzie prawidłowa dla wszystkich przypadków. Cena ta jest uwarunkowana różnymi czynnikami, związanymi z samym cennikiem wymiany opon, jak i przyczynami zewnętrznymi. Na myśli mamy tutaj:

  • rozmiar felgi
  • typ pojazdu
  • usługa wyważenia
  • obecność czujników ciśnienia w oponie
  • lokalizacja wulkanizacji
  • nietypowe wymiany

Cena wymiany opon – co na nią wpływa?

Jak widać, czynników determinujących cenę jest całkiem sporo, jednak średnio można przyjąć, że cena za sezonową wymianę będzie się wahała między 40-150 zł. Najmniej oczywiście zapłacimy za wymianę kół bez wyważenia i usług dodatkowych, a najwięcej za wymianę opon z wyważeniem na dużych felgach aluminiowych.

W podanych widełkach cenowych mowa oczywiście o standardowym pojeździe, nie można więc zastosować podanego cennika wymiany kół i opon do każdej sytuacji. Przykładowo dla samochodów sportowych, cena wulkanizacji będzie dobierana indywidualnie przez warsztat wulkanizacji. Ważnym czynnikiem jest również lokalizacja warsztatu – w większych miastach najpewniej zapłacimy trochę więcej, niż w podobnych warsztatach, ale znajdujących się na uboczu w mniejszej miejscowości. Warto też brać pod uwagę, czy naszych kołach znajdują się czujniki ciśnienia w oponie – jest to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w autach, a nie wszyscy mają jeszcze świadomość, że również wiążą się one zazwyczaj z dodatkowym kosztem przy wykonanej usłudze wulkanizacji.

Czy warto wymieniać opony?

Na pierwszy rzut oka, przedstawione ceny nie są wygórowane, zwłaszcza jeśli ktoś jest właścicielem wartościowego pojazdu, to cena wymiany opon stanowi mikrą część wartości samochodu. Sytuacja wygląda jednak już mniej korzystnie w przypadku właścicieli pojazdów o małej wartości, dla których dwukrotna wymiana opon w roku stanowi już realny dodatkowy wydatek.

Uwzględniając obecne trendy i ceny sprzed kilku lat, cena wymiany opon będzie rosła, a wraz z tym na pewno więcej ludzi zastanowi się nad alternatywami. Jazda na letnich oponach w warunkach zimowych jest szalenie niebezpieczna, jak również w odwrotnej sytuacji jazda na zimowych oponach w letnich warunkach, stąd coraz częstszym widokiem będą auta jeżdżące na ogumieniu wielosezonowym.

Warunki zimowe w większości kraju są na tyle łagodne, że dużo osób nabiera przekonania, że opony wielosezonowe w zupełności się sprawdzą w takim przypadku i nie ma co przepłacać za wulkanizację opon. W końcu będzie to kilkaset złotych zaoszczędzone rocznie, które będzie można przeznaczyć na inne wydatki (spodziewane, bądź też nie) związane z pojazdem.