Jak negocjować cenę mieszkania z deweloperem?

4 min czytania
Jak negocjować cenę mieszkania z deweloperem?

Zakup mieszkania to dla większości osób przełomowy moment w życiu. Zazwyczaj jest on jednak związany z wydaniem sporej sumy gotówki. Aby zredukować koszty, warto znać swoje prawa i szukać patentów na zmniejszenie ostatecznej ceny za zakup domu. Jednym z najlepszych jest umiejętność odpowiedniej negocjacji z deweloperem. 

Negocjacje z deweloperami – co warto o nich wiedzieć?

Spora część społeczeństwa nie wie, jak negocjować z deweloperem. Umiejętność ta jest jednak bardzo pożądana, ponieważ umożliwia zmniejszenie wydatków nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Co istotne, negocjacje są wśród deweloperów bardzo popularne. Są oni bowiem przedsiębiorcami, którym zależy na jak najszybszym zastrzyku gotówki. Dlatego też w większości przypadków zgadzają się oni na ustępstwa finansowe.

Przed wybraniem idealnego dewelopera dla siebie warto jednak upewnić się, że proponowane przez niego ceny nie są ostateczne. Dzięki temu będziemy mogli nabrać pewności, że możliwe jest zredukowanie wstępnej ceny. Jeżeli nie wiesz, jak negocjować cenę mieszkania z deweloperem, to nie musisz załamywać rąk, ponieważ istnieją przydatne wskazówki, dzięki którym zdobycie rabatu będzie znacznie prostsze.

Jakich argumentów użyć do negocjacji z deweloperem?

Kluczowym aspektem przy negocjowaniu ceny z deweloperem jest dobór odpowiednich argumentów. Podobnie jak w codziennym życiu, odpowiednia retoryka i umiejętność przekonania do swoich racji jest kluczem do osiągnięcia zamierzonego sukcesu.

Zanim przystąpisz do rozmowy z deweloperem, powinieneś więc dokładnie się przygotować, aby zebrać najważniejsze argumenty ułatwiające zdobycie rabatu.

Najważniejszym z nich są czynniki lokalizacyjne. Jeżeli nieruchomość nie znajduje się w centrum miasta i nie cechuje się korzystnym umiejscowieniem, to przekonanie dewelopera do obniżki ceny powinno być znacznie łatwiejsze.

Istotną rolę podczas argumentacji mogą również odgrywać kwestie związane z bezpieczeństwem w okolicy czy widokiem z okna. Jeśli nie stoją one na przesadnie wysokim poziomie, to negocjacja ceny z deweloperem powinna się dla Ciebie skończyć pozytywnie.

Prowadząc dyskusję z przedsiębiorcą chcącym sprzedać mieszkanie, warto również powołać się na konkurencję. Dlatego też przydatne jest przygotowanie ofert innych deweloperów, którzy żądają mniejszych kwot za podobne nieruchomości.

Negocjacje z deweloperem w wielu przypadkach kończą się skutecznie dla nabywcy, aczkolwiek warto pamiętać, że nie każdy przedsiębiorca gwarantuje zejście z ceny. Dlatego też negocjacje warto traktować jako ewentualność.

Negocjacje z deweloperem – o ile można obniżyć cenę?

Ile można wynegocjować u dewelopera? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy bowiem od konkretnej inwestycji oraz argumentów, jakimi posłużył się nabywca. Warto pamiętać, że w przypadku mieszkań o dużej wartości materialnej, wyróżniających się świetną lokalizacją, obniżki cen będą zazwyczaj bardzo małe.

Rabat od dewelopera w przypadku mniej pożądanych nieruchomości, które nie wyróżniają się na tle konkurencji, może być jednak zdecydowanie bardziej obfity. Zazwyczaj przedsiębiorcy godzą się na kilkutysięczne zniżki, jednak w przypadku użycia silnych argumentów możliwe jest zmniejszenie ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli więc zastanawiasz się, czy deweloperzy obniżają ceny, to odpowiedź jest twierdząca.

Oprócz rabatów finansowych nierzadko oferują oni szeroko pojęte gratisy w formie dodatkowych miejsc parkingowych. Jeżeli jednak nie wiesz, jak negocjować cenę mieszkania na rynku pierwotnym, to warto skorzystać z pomocy specjalisty, który udzieli Ci przydatnych rad.