Kredyt hipoteczny jest dla wielu osób szansą na zakup wymarzonego domu lub mieszkania. Zaciągając zobowiązanie w banku trzeba liczyć się z tym, że co miesiąc będziemy spłacać zadłużenie, przez kolejne wiele lat. Czasami zdarza się, że w trakcie zaciągania kredytu dochodzi do zmiany miejsca pracy. Poza tym, najpewniej w czasie trwania umowy kredytowej niejednokrotnie zmienimy miejsce zatrudnienia. Jak zmienić pracę mając kredyt? Czy trzeba poinformować bank o zmianie pracy? Co jest najważniejsze w tej kwestii?
Kredyty hipoteczne – czy bank sprawdza zatrudnienie?
W dzisiejszych czasach kredyty hipoteczne są często jedyną deską ratunku dla osób, które chcą kupić lub wybudować dom. Pamiętajmy o tym, że uzyskanie kredytu jest związane przede wszystkim z wysokością i stabilnością naszych dochodów. Bank z pewnością lepiej patrzy na osoby, które mają długi staż pracy w danej firmy. Poza tym, okres zatrudnienia może wpływać na zdolność kredytową.
Czy bank sprawdza zatrudnienie? Oczywiście ta kwestia jest sprawdzana przed zaciągnięciem zobowiązania. W późniejszym czasie nie zawsze jest tak, że trzeba informować bank o swojej sytuacji. Wiele zależy od danej instytucji i warunków umowy.
Jak już wiemy, to właśnie wysokość dochodów w głównej mierze wpływa na zdolność kredytową. Banki preferują zawieranie umów na czas nieokreślony. Dzięki temu widzą, że pracodawca nas ceni i mamy stabilną pozycję w firmie. Co ciekawe, nie oznacza to, że osoby na umowie o dzieło lub zlecenie nie uzyskają kredytu. Jest to możliwe w niektórych placówkach bankowych, jednak nie w każdych.
Wnioskowanie o kredyt a zmiana miejsca pracy
Zmiana pracy podczas próby otrzymania kredytu hipotecznego to kwestia, która interesuje wielu klientów banków. Warto wiedzieć, że zmiana miejsca pracy w trakcie wnioskowania o kredyt nie jest dobrym pomysłem. W celu uzyskania pieniędzy, trzeba dostarczyć zaświadczenie o dochodach z ostatnich 3 miesięcy. Jeżeli zmienimy pracę, nie jest to możliwe. To z kolei sprawia, że możemy nie uzyskać kredytu hipotecznego.
Banki zazwyczaj odrzucają wnioski osób, które nie dostarczyły najważniejszych dokumentów, czy też zmieniają pracę w trakcie wnioskowania o kredyt. Istotne jest to, aby nie składać wniosku również w okresie wypowiedzenia. Odpowiedź banku w tym przypadku także może być negatywna. Zmiana pracy po wypłacie kredytu raczej nie wpłynie już na nasze zobowiązanie, jednak trzeba spłacać raty regularnie. Proces przyznawania kredytu może zostać wydłużony wtedy, gdy zmieniamy miejsce pracy przed uzyskaniem kredytu.
Wyjazd do pracy za granicę
Bardzo częstą praktyką jest wyjazd do pracy za granicę podczas kredytu. Faktem jest, że z pewnością podczas trwania umowy z bankiem dojdzie do zmiany naszego miejsca pracy. Kredyt hipoteczny spłacamy nawet przez 30 lat, dlatego nikogo nie dziwi ten fakt. W dzisiejszych czasach młodzi pracownicy są niezwykle mobilni i zmieniają pracę nawet co 2/3 lata. Jak zmienić pracę mając kredyt? Ta kwestia nie powinna spędzać nam snu z powiek. Nie ma to bowiem większego znaczenia dla banku, pod warunkiem systematycznej spłaty rat.
Zmiana miejsca pracy po wypłacie kredytu – czy trzeba poinformować bank?
Czy trzeba poinformować bank o zmianie pracy? Nie musimy kontaktować się w tej sprawie z bankiem jeżeli nie ma takiego zapisu w umowie. Inaczej sprawa wygląda wtedy, gdy nie płacimy comiesięcznych rat. Banki spytają nas o powód braku spłaty i w efekcie dowiadują się o zmianach w naszym życiu. Bardzo ważne jest to, że kredytodawca nie może zabronić nam zmiany miejsca zatrudnienia. Jeśli pamiętamy o ratach, bank nie powinien ingerować w naszą sytuację materialną.
Co ciekawe, niektóre banki mogą wymagać od swojego kredytobiorcy informacji o zmianie pracy. W tym przypadku musimy poinformować bank o takich zmianach.