Płatność zegarkiem – jak płacić smartwatchem?

3 min czytania
Płatność zegarkiem - jak płacić smartwatchem

Płacenie za zakupy przez telefon nikogo już nie dziwi. Płacenie za pomocą zegarka nie jest już tak oczywiste. Smartwatch to połączenie tradycyjnego zegarka służącego do odmierzania czasu z wybranymi funkcjami smartfona. Jak działają smartwatche oraz jak nimi płacić za zakupy?

Smartwatch – zegarek z wieloma funkcjami

Od czasu pojawienia się telefonów komórkowych wiele osób zrezygnowało z noszenia tradycyjnych zegarków. Samo sprawdzanie daty i godziny już nie wystarcza. Smartwatche to świetna opcja dla tych, którzy kochają zegarki. Łączy w sobie funkcjonalność tradycyjnego zegarka i smartfona, czasem z dodatkowymi funkcjami np. krokomierz. Jest wielkości tradycyjnego zegarka, ale jest też wyposażony w ekran dotykowy. Smartwatche są zwykle produkowane z systemami operacyjnymi Wear OS, iOS lub Tizen. Posiada również komunikację bezprzewodową, taką jak Wi-Fi, Bluetooth i NFC. 

Smartwatche mogą wyświetlać wiadomości, odbierać połączenia i przypominać o spotkaniach i wizytach lekarskich po sparowaniu ich ze smartfonem. Dodatkowe funkcje takiego smartwatcha zależą od firmy, która go wyprodukowała i tego do czego ma służyć. Istnieją zegarki, które mierzą puls, odtwarzają muzykę i nawigują. Smartwatche są szczególnie popularne wśród entuzjastów sportu, a programy treningowe mogą być niejako w nich przechowywane. Dużą zaletą smartwatchy jest możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych. Dzięki tym funkcjom smartwatcha nie trzeba cały nosić przy sobie portfela ani telefonu komórkowego np. wtedy kiedy chcemy pobiegać, a potem zrobić zakupy. Zegarek mamy zawsze „pod ręką”, a dokładniej na ręce. Płacenie zegarkiem jest więc wygodniejsze niż szukanie portfeli, kart płatniczych i telefonów komórkowych w torebce czy plecaku. Ta wygoda i oszczędność czasu sprawiły, że smartwatche stały się bardzo popularne na całym świecie.

Jak płacić smartwatchem?

Płatności zegarkiem to z pewnością rozwiązanie warte rozważenia, bowiem jest to przede wszystkim szybka metoda płatności. Swój zegarek masz zawsze przy sobie, nie trzeba więc go szukać. Jednak wybór metody płatności zależy od systemów operacyjnych zegarka i telefonu. Oprócz odpowiedniego systemu operacyjnego dla danego urządzenia, warunkiem wstępnym jest system płatności obsługiwany w kraju, w którym chcemy dokonać zakupu. Warto też wiedzieć, że ważne są również rodzaje banków, których jesteśmy klientami. Nie wszystkie banki, do których mamy karty, pozwalają na dokonywanie płatności za pomocą smartwatchów.

W Polsce producenci tacy jak Garmin czy Fitbit oferują już możliwość płacenia smartwatchem. Tego rodzaju zegarkiem można też płacić za pomocą Google Pay i Apple Pay. Płatności Garmin Pay lub Google Pay działają na zasadzie tokenizacji, co oznacza, że w rzeczywistości płacimy kartami bankowymi, ale dane są przechowywane w tzw. tokenach. Zegarek działa więc jak karta płatnicza, ale wszystkie transakcje są dokonywane bez ryzyka wycieku wrażliwych danych zapisanych na karcie. Jeśli zatem chcemy płacić za pomocą Garmin Pay lub Google Pay, nasz bank musi mieć umowę z tym dostawcą płatności. Ważny jest również model posiadanego smartwatcha, bowiem taki zegarek wymaga odpowiedniego systemu operacyjnego oraz modułu NFC, który umożliwia komunikację zegarka z terminalem płatniczym w sklepie, w którym dokonuje się płatności.