Pomysły na dochód pasywny – od czego zacząć?

10 min czytania
Pomysły na dochód pasywny - od czego zacząć?

A gdyby tak pieniądze same się mnożyły bez konieczności ciężkiej pracy? Chyba każdy z nas miał kiedyś taką myśl w głowie. Okazuje się, że jest to realne, a osoby, które zarabiają w ten sposób gromadzą potężne majątki. Droga do przychodu pasywnego nie jest prosta, ale na pewno warto się zastanowić nad zapewnieniem sobie poduszki finansowej. Czym jest zarabianie pasywne? Jak mieć kilka źródeł dochodu? Jakie są sprawdzone sposoby na dochód pasywny?

Co to dochód pasywny i jak go osiągnąć?

Dochodem pasywnym nazywamy przychód, który można uzyskać bez konieczności ciągłej pracy i systematycznego wykonywania obowiązków. Może pochodzić z inwestycji, najmu, dywidendy lub innych źródeł, takich jak sprzedaż treści cyfrowych czy wirtualnych produktów. Celem dochodu pasywnego jest uzyskanie stałego przychodu bez konieczności angażowania się w jego generowanie na bieżąco.

W celu poprawnego zrozumienia dochodu pasywnego należy wyjaśnić, że początkowo strumienie pasywnych dochodów wymagają inwestycji i dużo opieki. Dopiero po pewnym czasie i ciężkiej pracy przy ich tworzeniu, będziesz mógł osiągnąć stały przychód bez wkładania większego wysiłku z Twojej strony.

Zarobek pasywny – dlaczego powinieneś go mieć?

Dochód pasywny może być świetnym sposobem na generowanie dodatkowych przepływów pieniężnych, niezależnie od tego, czy prowadzisz dodatkową działalność, czy po prostu próbujesz zarobić trochę więcej pieniędzy każdego miesiąca, zwłaszcza że inflacja szaleje w całej gospodarce. Dochód pasywny może pomóc Ci zarobić więcej w okresach dobrej koniunktury i zapewnić przychód, jeśli nagle stracisz pracę lub jeśli inflacja będzie osłabiać Twoją siłę nabywczą.

7 pomysłów na pasywny dochód – jak mieć kilka źródeł dochodu?

Jeśli myślisz o zarabianiu pasywnym, sprawdź poniższe 7 sposobów i dowiedz się, co trzeba zrobić, aby odnieść sukces, jednocześnie rozumiejąc ryzyko związane z każdym pomysłem.

1. Wynajem nieruchomości (długoterminowy lub krótkoterminowy)

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem to skuteczny sposób na uzyskanie dodatkowego dochodu. Często jednak wymaga to więcej pracy, niż można się spodziewać.

Istnieją dwa rodzaje najmu:

  • długoterminowy, czyli umowa na dłuższy okres czasu, zabezpieczająca najemcę oraz wynajmującego;
  • krótkoterminowy, który może być znacznie bardziej dochodowy, ale jednocześnie mniej stabilny.

Zastanawiając się nad ryzykiem takiej inwestycji należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim wynajmujący musi się dobrze zastanowić czy istnieje rynek na jego nieruchomość i czy lokalizacja jest odpowiednia do generowania dużego przychodu.

Kolejno należy przeanalizować rzeczy związane bezpośrednio z wynajmem. Jak zweryfikować najemcę, aby nie zostać oszukanym i nie dopłacać do interesu? Co jeśli nie możesz wynająć swojej nieruchomości? Jaki wpływ na wysokość czynszu ma koniunktura gospodarcza?

Każdy z tych czynników może znacznie obniżyć Twój dochód pasywny. Należy rozważyć te oraz inne zagrożenia i mieć plany awaryjne, aby się zabezpieczyć. Dla obliczeń przyszłego przychodu z wynajmu długoterminowego najczęściej przyjmuje się, że nieruchomość będzie wynajęta średnio przez 9 miesięcy w roku.

Na samym początku należy zainwestować duże pieniądze w zakup nieruchomości, ale też pokryć koszta niezbędnego remontu lub koniecznych napraw. Niejednokrotnie osoby zainteresowane kupnem mieszkania na wynajem biorą kredyt hipoteczny. Z drugiej strony korzystając z kredytu jesteśmy w stanie czerpać zyski od kwoty 5-krotnie wyższej niż realnie posiadamy (przykładowo inwestujemy wyłącznie 100 tysięcy złotych, czyli 20% wkładu własnego, a przychód generuje nam cała wartość nieruchomości – w tym przypadku 500 tys. zł). Przed ostateczną decyzją należy dobrze obliczyć opłacalność takiej inwestycji i zestawić koszta z możliwym do uzyskania przychodem.

2. Wynajem miejsca parkingowego/garażu

Idealna opcja dla kogoś kto posiada miejsce parkingowe lub garaż, z którego nie korzysta lub które mogłoby być używane przez kogoś innego. Bardzo łatwo można zamienić takie miejsce na gotówkę. Oczywiście idealnie byłoby mieć większy obszar, który mógłby pomieścić kilka samochodów lub który byłby przydatny dla konkretnych wydarzeń.

Ważną rolę w tym sposobie na dochód pasywny odgrywa kwestia lokalizacji. Jeśli miejsce przeznaczone na wynajem znajduje się w dużym mieście lub skupisku ludności to bardzo łatwo będzie wynająć taką przestrzeń. Miejsce parkingowe może być dużo wartę jeśli w okolicy znajduje się dużo bloków bądź mają miejsca ważne wydarzenia np. koncerty, festiwale czy wydarzenia sportowe. Musisz jednak pamiętać, że największe szanse na zysk możesz mieć, wynajmując miejsce komuś, kto potrzebuje go na co dzień, a nie na jednorazowe imprezy.

Ten pomysł może nie być szczególnie ryzykowny, ale warto się upewnić czy istnieją jakieś ograniczenia odnośnie do wynajmu miejsc parkingowych na posiadanym terenie.

3. Wynajem sprzętu

Kolejnym pomysłem na dochód pasywny może być wynajem sprzętu np. takiego który jest w domu, ale nie używa się go na co dzień.

Przedmiotami gospodarstwa domowego, których ludzie mogą potrzebować, ale które mogą gromadzić kurz w garażu są np. kosiarki, elektronarzędzia, namioty, duże chłodnie. Warto poszukać przedmiotów o dużej wartości, których ludzie potrzebują na krótki czas i których kupowanie, aby użyć tylko raz nie ma sensu. Następnym krokiem będzie znalezienie sposobu, w jaki klienci będą mogli odkryć Twój asortyment oraz ustalenie formy zapłaty.

4. Posty sponsorowane w mediach społecznościowych

Tutaj sprawa jest oczywista, ponieważ każdy wie czym są posty sponsorowane, które widzimy u influencerów na różnych portalach takich jak Instagram, Facebook czy Tiktok. Jednak, aby jakaś marka chciała z nami nawiązać współpracę, musimy mieć spore grono odbiorców.

Tutaj po raz kolejny pojawia się kwestia włożenia wysiłku w stworzenie takiego profilu, który będzie interesujący dla potencjalnych obserwatorów oraz naszych przyszłych partnerów biznesowych.

Wykorzystanie obecności w mediach społecznościowych to atrakcyjny model biznesowy. Oprócz tego, masz dużą wygodę co do tego kiedy i co publikujesz. Natomiast, aby mieć atrakcyjny profil zarówno dla odbiorców jak i potencjalnych sponsorów, musisz dbać o częstotliwość postów, aktywność na profilu i zaangażowanie. Dobrze prowadzony profil ma wartościowe i przemyślane treści, a to wymaga poświęcenia czasu bez gwarancji odniesienia sukcesu. Czasem taki profil można budować latami i nie mieć z tego żadnych korzyści.

5. Stworzenie kursu, produktu cyfrowego, sprzedaż subskrypcji

W dzisiejszych czasach na popularności zyskują tworzenie kursów, produktów cyfrowych oraz sprzedaż subskrypcji. Każdy chce napisać e-booka, który będą kupowały tysiące osób a zarobek pasywny będzie znacznie przekraczał oczekiwania. Tutaj należy się chwilę zastanowić, jakie właściwie mamy szanse na powodzenie? Dlaczego ludzie mają kupić akurat nasz produkt?

Najważniejszą kwestią w tworzeniu dochodu pasywnego opartego na sprzedaży kursu, e-booka czy innego produktu cyfrowego jest bycie ekspertem w jakiejś dziedzinie. Oprócz tego należy zastanowić się nad odpowiednią reklamą, dotarciem do szerokiego grona osób zainteresowanych.

Jeśli brakuje nam publiczności oraz odpowiedniej strategii marketingowej to nasz produkt nie będzie miał szansy zostać zauważonym i docenionym. Posiadając taki pomysł na zarabianie pasywne należałoby najpierw posiadać odbiorców, np. na profilu społecznościowym a dopiero później tworzyć wartościowy produkt lub oferować subskrypcje.

6. Marketing afiliacyjny

W przypadku marketingu afiliacyjnego właściciele stron internetowych, popularne osoby w mediach społecznościowych lub blogerzy promują produkt strony trzeciej, umieszczając link do produktu na swojej stronie lub koncie w mediach społecznościowych.

Warunkiem koniecznym do bycia częścią marketingu afiliacyjnego jest posiadanie publiczności, której można polecać konkretne produkty. Zbudowanie grona obserwujących może zająć dużo czasu, a sama liczba obserwatorów nie jest wyznacznikiem powodzenia. Treści muszą być dodawane na bieżąco i angażować odbiorców do działania.

7. Dywidendy z inwestycji na giełdzie oraz obligacje

Akcjonariusze spółek notowanych na giełdzie mogą otrzymywać w regularnych odstępach czasu od spółki zapłatę. Firmy wypłacają dywidendę pieniężną pochodzącą ze swoich zysków. Warunkiem koniecznym, który należy spełnić jest posiadanie akcji. Natomiast ryzykiem jakie może wystąpić przy tym przychodzie pasywnym jest posiadanie akcji firm, które tracą na wartości lub nie odnotowują zysków i przestają wypłacać dywidendę.

Obligacje są klasyczną pasywną inwestycją. Można zbierać odsetki, a kiedy obligacja dojrzeje, obraca się kapitał w nowy zestaw obligacji. Podczas gdy obligacje skarbowe są wspierane przez rząd federalny, obligacje korporacyjne nie, więc można stracić kapitał, jeśli firma nie wywiąże się z zobowiązań.

Inwestując na giełdzie trzeba liczyć się z ryzykiem. Rosnące zyski mogą szybko zmienić się w straty. Kupowanie akcji oraz obligacji wymaga cierpliwości i specjalistycznej wiedzy.

Jak zacząć tworzyć dochód pasywny?

Jeśli masz mało pieniędzy lub nie masz ich wcale na początku będziesz musiał polegać głównie na własnej inwestycji czasowej. Możesz skupić się na:

  • Dziedzinie, w którym jesteś ekspertem. Tutaj możesz wykorzystać swoją wiedzę specjalistyczną w użytecznym produkcie lub usłudze dla konsumentów, np. projekt, kodowanie oprogramowania i inne.
  • Możesz budować swoje grono odbiorców w mediach społecznościowych, któremu później będziesz mógł oferować określone produkty np. kursy czy e-booki.

Tagi: