Spółki fotowoltaiczne na GPW

3 min czytania
Spółki fotowoltaiczne na GPW

Fotowoltaika w ostatnim czasie święci triumfy. Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji bazującej na absorpcji energii słonecznej i przekształceniu jej w energię elektryczną kierując się oszczędnością i ekologią. Jak wygląda sytuacja spółek fotowoltaicznych na GPW?

Fotowoltaika – akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych

Fotowoltaika i giełda to pojęcia, które idą ze sobą w parze dokładnie od jesieni 2019 roku. Giełdowy boom wywołał ogromne zainteresowanie zarówno przedsiębiorstw, jak i inwestorów prywatnych. Ci pierwsi szczególnie skupili się na wskaźnikach opłacalności, które sugerują, że montaż paneli zwraca się w mniej niż 3 lata. Dziś akcje fotowoltaiki można usystematyzować w oparciu o tzw. wskaźnik koniunktury rynku fotowoltaicznego, który opracował Instytut Energetyki Odnawialnej. Powstał indeks giełdowy IEO_PV, którego zakres dotyczy notowań kilku kluczowych firm fotowoltaicznych odnotowanych na NewConnect (regulowany rynek zorganizowany) oraz spółek rynku głównego.

Jakie są spółki fotowoltaiczne na GPW?

Spółki fotowoltaiczne obecne na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych to:

  • ONDE,
  • 01Cyberaton,
  • Novavis,
  • Columbus Energy,
  • Grodno,
  • Sunex,
  • ML System,
  • Photon Energy.

Choć każda z nich zalicza się do sektora usług fotowoltaicznych, ich działalność jest mocno zróżnicowana. Przykładowo, Columbus Energy realizuje długoterminowe inwestycje związane zarówno z mikroinstalacjami dla osób prywatnych, jak i konstrukcją farm fotowoltaicznych. Z kolei, holenderska spółka Photon Energy skupia się na wdrażaniu innowacji związanych z oczyszczaniem wody. Polska spółka Grodno dystrybuuje artykuły elektrotechniczne zakładając, że do 2025 roku uda im się przekroczyć 1/3 przychodów wyłącznie z prowadzenia usług fotowoltaicznych.

Przyszłość fotowoltaiki na GPW

Mając na uwadze swego rodzaju modę na fotowoltaikę, należy zachować rozwagę i roztropność podczas podejmowania decyzji o inwestycji. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie z firm mogą zostać na Giełdzie Papierów Wartościowych na zawsze tym bardziej, że niektóre z nich zaliczyły już poważne – choć wewnętrzne – kryzysy.

Eksperci twierdzą jednak, że na fali popularności eko-biznesów, więcej firm zdecyduje się na przeprofilowanie swojej działalności. Skuszone zyskiem przedsiębiorstwa mogą zdecydować się nieprzewidywalne ruchy, czego przykładem jest cukiernicza firma: Ciasteczka z Krakowa. Ten producent i dystrybutor okolicznościowych słodyczy-upominków w 2020 roku zdecydował się nabyć pakiet większościowy jednego ze śląskich producentów biomasy, automatycznie stając się ewenementem giełdowym i dowodem na to, że każda gałąź gospodarki może spróbować swoich sił w branży OZE.