Tanie i smaczne dania na święta Bożego Narodzenia

4 min czytania
Tanie i smaczne dania na święta Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to nie tylko szansa na zbliżenie się do Boga, ale również czas, w którym można usatysfakcjonować swoje kubki smakowe. Zgodnie z tradycją na stole wigilijnym powinno znaleźć się dwanaście różnych potraw, jednak mało kto ma wystarczającą wiedzę kulinarną, by samodzielnie wymyślić tak dużą liczbę różnych posiłków. Dlatego też warto skorzystać z gotowych rozwiązań i zainspirować się bożonarodzeniowymi daniami, które są nie tylko smaczne, ale również bardzo tanie.

Tanie potrawy na Boże Narodzenie – czego nie może zabraknąć?

Tanie potrawy wigilijne to bardzo szeroka kategoria, jednak jednym z najważniejszych posiłków na Boże Narodzenie, którego przyrządzenie nie wymaga nakładu ani dużej ilości czasu, ani nadmiernej ilości pieniędzy, jest sałatka jarzynowa. Danie to jest na tyle wszechstronne, że kapitalnie spisuje się nie tylko podczas wiosny. Aby sałatka zachwycała pysznym smakiem, warto dodać do niej jabłko bądź śledzia. Dzięki temu nabierze ona wyjątkowego smaku i trafi w gusta wszystkich gości. Co istotne, wykonanie bogatej sałatki jarzynowej nie obciąża przesadnie naszego budżetu. Zakup ziemniaków, marchewek, jajek czy majonezu nie jest bowiem związany z koniecznością wydania bajońskich sum.

Jeżeli w orbicie Twoich zainteresowań znajdują się szybkie i tanie dania na Wigilię, to nie możesz zapomnieć o zrobieniu ryby po grecku. Do jej przyrządzenia niezbędne są ryby mrożone, wśród których szczególnie popularne są mintaje albo morszczuki. Aby ryba po grecku zachwyciła pysznym smakiem, warto uatrakcyjnić ją marchewką, liściem laurowym oraz cebulą. Co istotne, rybę po grecku można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Dzięki temu świetnie spisze się jako smaczna i zdrowa przekąska, której przyrządzenie jest niesamowicie szybkie.

Tanie ciasta na Boże Narodzenie – na co warto postawić?

Tanie dania na święta Bożego Narodzenia powinny zostać wzbogacone o ciasta. Aby Wigilia została zapamiętana na długo, musi bowiem zawierać słodkie przysmaki. Pomimo że największą popularnością cieszą się takie wypieki jak makowce czy serniki, to w praktyce jednym z najciekawszych patentów na uatrakcyjnienie wieczerzy jest postawienie na szarlotkę. Ciasto to przypadnie do gustu wszystkim osobom, które uwielbiają smaczne i tanie jedzenie. Jabłecznik warto wzbogacić cynamonem, a także nutą cytryny. Dzięki temu nabierze on jeszcze bardziej owocowego smaku.

Spora część społeczeństwa nie wie, jak tanio zorganizować święta Bożego Narodzenia. Aby oszczędzić fundusze na inne wydatki, warto dokładnie przeliczać kwoty wydawane na wigilijne posiłki. Osoby, które chcą zredukować wszelkie koszty, a równocześnie pragną najeść się do syta, powinny zdecydować się na upieczenie słonecznikowca. Jest to pyszne ciasto czekoladowe przełożone masą kajmakową. Jego wyjątkowy smak jest determinowany przez dodanie skarmelizowanego słonecznika. Pomimo że wypiek ten wygląda bardzo bogato, to w praktyce jego zrobienie nie wymaga nakładu dużej ilości czasu ani pieniędzy.

Jeżeli nie wiesz, jak tanio przygotować Wigilię, to skorzystaj z porad ekspertów kulinarnych. Jednym z najczęściej rekomendowanych przez nich ciast są serniki z jabłkami. Są to alternatywne dania wigilijne i świetne zamienniki dla standardowych serników z rodzynkami bądź skórką pomarańczową. Dzięki dodaniu jabłek sernik stanie się nie tylko niezwykle smaczny, ale również względnie tani. Zakup jabłek w większości przypadków jest bowiem bardziej opłacalny niż sięganie po bakalie. Dlatego też osoby szukające patentu na zmniejszenie kosztów związanych z organizacją Bożego Narodzenia powinny szukać okazji do umieszczenia w swoich wypiekach szeroko pojętych owoców.