Podatek od wzbogacenia to jeden z wielu podatków istniejących w polskim systemie fiskalnym. W dzisiejszym wpisie przybliżymy jego zasady, a także wyjaśnimy kto i kiedy powinien zapłacić podatek od wzbogacenia.
Podatek od wzbogacenia – czym jest?
Podatek od wzbogacenia się, czy też inaczej podatek PCC został wprowadzony na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, z dnia 9 września 2000 roku. Podatek ten obowiązuje każdą osobę, która dokonuje czynności cywilnoprawnych i nie płacą przy tym podatku VAT. Przykładową sytuacją, przy której należy zapłacić ten podatek jest chociażby sprzedaż domu, lub mieszkania. Podatek taki płaci się jednak także w przypadku podpisania umowy pożyczki (opłaca go pożyczkobiorca), darowizny (płaci obdarowany), czy umowy dożywocia (w takiej sytuacji do jego opłacania zobowiązana jest osoba nabywająca nieruchomość).
Jak wysoki jest podatek od wzbogacenia?
To, ile wynosi podatek od wzbogacenia się zależy od konkretnej sytuacji. Potrąca się go bowiem od wartości danej rzeczy, po uwzględnieniu ewentualnych zadłużeń. Kwota podatku różni się w zależności od rodzaju podpisanej umowy, a także wartości jej przedmiotu. Zazwyczaj stawka podatku waha się od 1 do 2% wartości rynkowej produktu będącego przedmiotem transakcji. W skrajnych jednak przypadkach – na przykład wtedy, gdy mamy do czynienia z wzbogaceniem z tytułu czynności nieujawnionych. Wówczas bowiem urząd skarbowy może ściągnąć podatek wynoszący aż 20%.
Kiedy płaci się podatek od wzbogacenia?
Warto wiedzieć, że podatek od wzbogacenia nie obowiązuje w każdej sytuacji. Jeśli bowiem chodzi o to, od jakiej kwoty płaci się podatek od wzbogacenia – dolną granicą jest tu kwota 1 000 złotych. Oznacza to, że w przypadku wartości transakcji niższej, niż wyżej wymieniona kwota podatek ten nie będzie obowiązywał. Często ściąganymi opłatami są między innymi podatek od wzbogacenia przy zakupie mieszkania, oraz podatek od wzbogacenia przy zakupie samochodu.
Ile wynosi podatek od wzbogacenia się w przypadku zakupu samochodu?
Podatek od wzbogacenia się za zakup samochodu obowiązuje w przypadku, gdy kupujemy pojazd z drugiej ręki. Nie ma konieczności jego zapłaty, jeśli pojazd ten pochodzi z salonu, komisu, lub też od producenta. Zazwyczaj wynosi on 2%. Urząd skarbowy ma jednak obowiązek sprawdzić za pomocą profesjonalnego katalogu, czy cena transakcji nie została celowo zaniżona, aby obniżyć podatek. W takiej sytuacji ma on prawo do naliczenia wyższego podatku od wzbogacenia.
Ile wynosi podatek od wzbogacenia się w przypadku zakupu mieszkania?
Decydując się na zakup domu, lub mieszkania z drugiej ręki także musimy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od wzbogacenia się. Podobnie, jak w przypadku kupna pojazdu mechanicznego, wyniesie on 2%. Warto jednak wiedzieć, że podatek ten nie obowiązuje w przypadku kupna mieszkania od dewelopera. Podatek od wzbogacenia przy zakupie nieruchomości zostaje jednak w praktyce obliczony przez notariusza – wszak każda nieruchomość ma zupełnie inną wartość. To także notariusz odbierze tę opłatę. Podobnie, jak w przypadku zakupu samochodu – obowiązek opłacenia podatku od wzbogacenia przy zakupie domu leży nie na sprzedającym, lecz na kupującymi.