Koszty utylizacji paneli fotowoltaicznych

5 min czytania
Koszty utylizacji paneli fotowoltaicznych

Świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia. To dobry znak. W związku z tym wiele osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych. Choć jest to niezaprzeczalne opłacalna inwestycja, mają one określoną żywotność. Na żywotność paneli fotowoltaicznych ma wpływ wiele czynników, do których zaliczają się m.in. warunki pogodowe. Według szacunków nadają się one do użytku przez około 25-30 lat, potem zaczynają pracować mniej wydajnie i zachodzi konieczność ich wymiany. Co zrobić z zużytymi panelami? Jakie są koszty utylizacji paneli fotowoltaicznych?

Jak utylizować panele fotowoltaiczne?

Osoby sceptycznie nastawione do fotowoltaiki często uważają, że utylizacja paneli fotowoltaicznych odbywa się głównie poprzez ich spalanie. Taka metoda powoduje przedostawanie się toksycznych substancji do środowiska. Nie jest to jednak oczywiście rekomendowane działanie, tak samo jak w przypadku pozbywania się zniszczonych opon.

Istnieją o wiele bardziej ekologiczne metody utylizacji, które eliminują opisany problem. Jak utylizować panele fotowoltaiczne? Najlepiej jest przekazać zużyte moduły odpowiedniej firmie. Warto zapoznać się z oferowanym przez nią kosztem recyklingu paneli fotowoltaicznych. Takie jednostki specjalizują się w odzyskiwaniu z modułów szkła, aluminium, miedzi oraz tworzywa sztucznego. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest ponowne wykorzystanie 80-90% ogniw. Te surowce wtórne sprawdzają się w rozmaitych branżach. To więc kolejny argument przemawiający za tym, iż fotowoltaika stanowi ekologiczne źródło energii.

Na czym polega utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Przed poruszeniem tematu, jakim są koszty utylizacji fotowoltaiki, warto zapoznać się dokładnie z przebiegiem całego procesu. Biorąc pod uwagę średnią żywotność paneli można stwierdzić, iż już w najbliższych latach w Polsce na wysypiska trafi ponad 100 ton zużytych instalacji PV.

Należy jednak pamiętać, że tak samo jak w przypadku innych elektrośmieci, z modułów fotowoltaicznych da się odzyskać cenne pierwiastki, takie jak srebro, miedź, aluminium, szkło czy krzem. To właśnie ten ostatni pierwiastek stanowi główny surowiec służący do produkcji ogniw, a jednocześnie jest wyjątkowo trudny i energochłonny w uzyskaniu. Recykling krzemowych ogniw obejmuje demontaż ramy od reszty modułu. W ten sposób następuje oddzielenie części szklanych i aluminiowych, które da się potem przetopić. Następnie przychodzi pora na usunięcie kabli i skrzynki przyłączeniowej oraz precyzyjne cięcie i zgniatanie materiału. Pozostałe komponenty poddaje się obróbce termicznej, w trakcie której odparowywane jest tworzywo sztuczne. Niewykorzystane 20% ogniw przetapia się do tzw. wafli, które są wykorzystywane przy produkcji nowych paneli.

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych nie będzie oczywiście w każdym przypadku taki sam. Wszystko zależy m.in. od sposobu odbioru czy wielkości. Można jednak odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych średnio za kilogram. To około 1,5 zł/kg, a w przypadku odbioru trzeba doliczyć też koszty transportu. To w przybliżeniu 2,5 zł/km.

Przykładowa instalacja o mocy 4 KW na domu jednorodzinnym jest złożona z 12 modułów, a każdy z nich waży 19 kg. W tym przypadku koszt utylizacji wyniesie około 340 zł. Oczywiście to szacunkowy wynik, który zależy również od materiału wykonania paneli oraz ilości modułów. Ogniwa monokrystaliczne produkują więcej energii elektrycznej niż polikrystaliczne odpowiedniki. Wiele osób nie ma nawet świadomości, że panele da się poddać recyklingowi. Ponadto opracowywanych zostaje coraz więcej nowych metod utylizacji, dzięki którym jeszcze bardziej zmniejszy się wpływ odpadów na środowisko. W każdym przypadku nie trzeba obawiać się o to, że wydatki związane z utylizacją doprowadzą do bankructwa.

Jakie dokumenty są potrzebne w przypadku utylizacji paneli fotowoltaicznych?

Wiele osób może też bać się o kwestie związane z biurokracją, jednak nie ma powodów do obaw. Recykling fotowoltaiki nie jest problematyczny. Osoby fizyczne nie mają obowiązku przedstawiania żadnej dodatkowej dokumentacji. Przedsiębiorcy muszą natomiast jedynie przedstawić wpis do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO). Rejestracja taka jest obowiązkowa dla wszystkich podmiotów gospodarczych wprowadzających na rynek produkty i opakowania niedegradowalne, w tym smary, opony czy sprzęt elektryczny.